KAUPAN LUVUT

Tietopaketti kaupasta kiinnostuneille

KAUPAN LUVUT on kaupan kehittäjille tarkoitettu 126-sivuinen tietopaketti, joka sisältää 150 ketjun ja yli 900 kauppayrityksen liikevaihto- ja tulostiedot, merkittävien ketjujen liikevaihdot vuosilta 2000-2020, eniten kasvaneet ja parhaiten kannattaneet kaupat, ulkomaisten ketjujen emoyhtiöt, K- ja S-kauppojen markkinaosuuden vuodesta 2000 lähtien. alueosuuskauppojen liikevaihdot toimialoittain, kauppakeskusten myynnit 2018-2020, huippukauppojen tulostiedot 20 vuoden ajalta ja lopussa huippukaupat on sijoitettu "kartalle" liikevaihdon ja -tuloksen perusteella.

Tietopaketista saa todella tarkan ja yksityiskohtaisen kuvan vähittäiskaupan tilasta ja kehityksestä Suomessa. 

KAUPAN LUVUT voi tilata kokonaan tai osissa (Kaupan luvut: Ruokakauppa ja Kaupan luvut: Erikoiskauppa). 

Tietopaketin tilaaja saa sen sähköpostilla pdf-tiedostona. Yrityskohtainen lisenssi maksaa 234 tai 123 euroa. Tilauksen voi tehdä verkkokaupasta tai osoitteesta info@kaupanhuiput.fi.

Hintaan sisältyy 20 prosentin alennus kirjasta. 

Koko paketissa on 130 sivua, ruokakaupan versiossa 108 sivua ja erikoiskaupan versiossa 117 sivua. Kaikissa on samat ketju- ja yritystilastot, mutta ruokakaupan paketti ei sisällä erikoiskauppaa esitteleviä lukuja 6-10 eikä erikoiskaupan paketissa ole market-kauppaa esittelevää lukua 4. 

Sisältö


Saatesanat........1
Sisältö...........2

1. Kauppa ja sen tekijät ........6
Vähittäiskauppa toimialoittain 2020..........6
Vähittäiskauppa 2000-2020.........7
Ketjut Suomessa 2020..........8
Suurimpien ketjujen liiketulos...........13
Ulkomaiset ketjut Suomessa...........14
Ulkomaiset ketjut kotimaan mukaan.............15
Kauppajätit K ja S.............16
K- ja S-kauppojen markkinaosuus 2000-2020.......18
S-ryhmän liikevaihto ja liiketulos 2016-2020......19
Alueosuuskaupat ja S-kaupat.........19
Suurimmat K-kaupat ketjuittain 2020.......20

2. Kauppakeskukset........22
Suurimmat kauppakeskukset 2020........22
Yleisimmät ketjut kauppakeskuksissa......... 24

3. Hypermarketit ja tavaratalot............26
Prisma ja K-Citymarket 1990-2020.............26
Tavaratalojen myynnin jakautuminen.............27
K-Citymarketin elintarvikekauppiaat 2020..........28
K-Citymarket Kupittaa.........29
K-Citymarket Järvenpää...........30
Tavaratalot..........30
Anttila 2011-2015............31
Carlson 2016-2020...........31

4. Marketit........32
Päivittäistavarakauppa 1980–2020.......32
K-Supermarketit 2020.......34
K-Marketit 2020........37
Lidl 2000–2020...........40

5. Halpaketjut........41
Tokmanni 2000-2020..........41
Motonet 2004-2020............42
HalpaHalli 2000-2020............43
Puuilo 2016-2020.................43
Rusta 2016-2020............43
Veljekset Keskinen 1995-2020........44
Minimani 2016-2020............45
Kärkkäinen 2016-2020................46
Clas Ohlson 2002-2020..........46
Biltema 2016-2020............46

6. Muotiketjut..........47
H&M 1997-2020.........47
Lindex 2016-2020........48
Dressmann 2016-2020........ 48
Halonen 2016-2020............48
KappAhl 2016-2020.........48
New Yorker 2016-2020........48
Bestseller 2016-2020..........48
Cubus 2016-2020...........49
Zara 2016-2020...........49
Kekäle 2016-2020..........49
Gina Tricot 2016-2020.........49
Bik Bok 2016–2020...........49

7. Urheiluketjut......50
XXL 2016-2020........50
Intersport Finland 2016-2020..........51
Intersport-kauppiaat 2020......51
Stadium 2016-2020..........51
Partioaitta 2016-2020..........51
Scandinavian Outdoor 2016-2020..........52
Team Sportia-kauppiaat 2020.............52
Kesport............52

8. Kodintekniikkaketjut..........53
Gigantti 1999-2020.............53
Verkkokauppa.com 1998-2020.....54
Power Finland 2016-2020......55
Power (kauppiaat)..........55
Veikon Kone -kauppiaat........55

9. Sisustusketjut.........56
Ikea 1997-2020.........56
Indoor 2016-2020..........57
JYSK 2016-2020.......57
Masku 2016-2020..........57
Vepsäläinen 2016-2020......57
Isku Koti 2016-2020........57
Unikulma 2016-2020.....58
Stemma 2016-2020.......58

10. Rautaketjut........59
K-raudat 2020......59
STARK 2016-2020........61
Bauhaus 2016-2020.........61
RTV-Yhtymä 2016-2020.........61
Hartman 2016-2020........61
Netrauta 2016-2020.........61
Taloon.com 2016-2020.........62
Rautanet-kauppiaat 2020.........62
Värisilmä-kauppiaat........62

11. Muita ketjuja........63
Alko 2000-2020...........63
Yliopiston Apteekki 2016-2020...........64
Musti ja Mirri 2000-2020............64
Suomalainen Kirjakauppa 2016-2020.........64
Akateeminen Kirjakauppa 2016-2020........64
Booky.fi 2016-2020......... 65
AdLibris 2016-2020.........65
Plantagen 2016-2020............66
Finnish Design Shop 2016-2020...........67
Ruohonjuuri 2016-2020............67
Life 2016-2020..........67
Varusteleka 2016-2020..........67
Louis Vuitton 2016-2020.........67

12. Kaupan huiput.........68
Eniten euroina kasvaneet ketjut 2020..........69
Eniten prosentteina kasvaneet ketjut 2020.......70
Kannattavimmat ketjut 2020.........71
Suurimmat liiketulokset %........72
Kaupan huippuketjuja "kartalla".........73

Liitteet
Liite 1: Vähittäiskauppa toimialoittain 2000-2020 ..74
Liite 2: Vähittäiskaupat 2015-2020 .............74
Liite 3: Vähittäiskaupan arvo ja määrä 2000-2020 .75
Liite 4: Alueosuuskaupat 2016-2020.......80
Liite 5: S-kaupat 1990-2020..............81
Liite 6: K-kaupat 2000-2020...........91
Liite 7: Kesko 1990-2020.............97
Liite 8: Stockmann 2000-2020......................99
Liite 9: Suomen Lähikauppa 2000-2015..........100
Liite 10: KAUPAN YRITYKSET 2020.........101
Kaupan yritysten liiketulokset 2020.........123
Tietolähteet ...........126

"Tällaista kokonaisuutta ei varmasti koskaan aikaisemmin ole koottu yhteen tiedostoon. Haluamme tilata lisenssin, joka kattaa Keskimaan hallituksen, johdon ja keskijohdon. Mielenkiinnolla odotamme myös myöhemmin ilmestyvää kirjaanne."

Antti Määttä
toimitusjohtaja, kauppaneuvos, KTM
Osuuskauppa Keskimaa