Erikoiskauppa

Sisältö

Saatesanat...........1
Sisältö..........2
1. Kauppa ja sen tekijät........6

Vähittäiskauppa toimialoittain 2020...........7
Vähittäiskauppa 2000-2020...........7
Ketjut Suomessa 2020..........7
Suurimpien ketjujen liiketulos..........13
Ulkomaiset ketjut Suomessa...........14
Ulkomaiset ketjut kotimaan mukaan..........15
Kauppajätit K ja S............16
K- ja S-kauppojen osuus kaupasta 2000-2020..........18
S-ryhmän liikevaihto ja liiketulos 2016-2020..........19
Alueosuuskaupat ja S-kaupat...........19 
Suurimmat K-kaupat ketjuittain 2020...........20

2. Kauppakeskukset...............22
Suurimmat kauppakeskukset 2020..........22
Yleisimmät ketjut 20 suurimmassa kauppakeskuksessa..........24

3. Hypermarketit..........26
Prisma ja K-Citymarket 1990-2020..........26
Tavaratalojen myynnin jakautuminen 2007-2020.........27
K-Citymarketin elintarvikekauppiaat 2020..........28
K-Citymarket Kupittaa..........29
K-Citymarket Järvenpää..........30
Tavaratalot............30
Anttila 2011-2015...........31
Carlson 2016-2020..............31

4. Halpaketjut...........32

Tokmanni 2000-2020..........32
Motonet 2004-2020............33
HalpaHalli 2000-2020...........34
Puuilo 2016-2020..........35
Rusta 2016-2020..........34
Veljekset Keskinen 1995-2020..........35
Minimani 2016-2020..........35
Kärkkäinen 2016-2020...........35
Clas Ohlson 2002-2020..........37
Biltema 2016-2020..........37

5. Muotiketjut..........38

H&M 1997-2020..........38
Lindex 2016-2020..........39
Dressmann 2016-2020...........39
Halonen 2016-2020...........39
KappAhl 2016-2020............39
New Yorker 2016–2020.........39
Bestseller 2016-2020..........40
Cubus 2016-2020...............40
Zara 2016-2020............40
Gina Tricot 2016-2020...........40
Kekäle 2016-2020..........40

6. Urheiluketjut..........41
XXL 2016-2020..........41
Intersport Finland 2016-2020..........41
Intersport-kauppiaat 2020..........41
Stadium 2016-2020..........42
Partioaitta 2016-2020..........42
Scandinavian Outdoor 2016-2020.............43
Team Sportia-kauppiaat 2020..............43
Kesport..........43

7. Kodintekniikkaketjut..........44
Gigantti 1999-2020..........44
Verkkokauppa.com 1998–2020...........45
Power Finland 2016-2020..........46
Power (kauppiaat)..........46
Veikon Kone -kauppiaat..........46

8. Sisustusketjut..........47
Ikea 1997-2020.............47
Indoor 2016-2020..........48
JYSK 2016-2020...........48
Masku 2016-2020............48
Vepsäläinen 2016-2020..........48
Isku Koti 2016-2020............48
Unikulma 2016-2020...........49
Stemma 2016-2020............49

9. Rautaketjut..........50
K-raudat 2020..........50
STARK 2016-2020..........52
Bauhaus 2016-2020...........52
RTV-Yhtymä 2016-2020..........52
Hartman 2016-2020..............52
Netrauta 2016-2020..........52
Taloon.com 2016-2020............53
Rautanet-kauppiaat 2020............53
Värisilmä-kauppiaat............53

10. Muita ketjuja..........54
Alko 2000-2020..........54
Yliopiston Apteekki 2016–2020..........55
Musti ja Mirri 2000-2020..............55
Suomalainen Kirjakauppa 2016-2020...........55
Akateeminen Kirjakauppa 2016-2020..........55
Booky.fi 2016-2020.........56
AdLibris 2016-2020..........56
Plantagen 2016-2020.........57
Finnish Design Shop 2016–2020..........58
Ruohonjuuri 2016-2020.............58
Life 2016–2020.............58
Varusteleka 2016–2020..............58
Louis Vuitton 2016–2020....................58

11. Kaupan huiput..........59
Eniten euroina kasvaneet ketjut 2020..........60
Eniten prosentteina kasvaneet ketjut 2020.............61
Kannattavimmat ketjut 2020..........62
Suurimmat liiketulokset %..........63
Kaupan huippuketjuja "kartalla"..........64

Liitteet
Liite 1: Vähittäiskauppa toimialoittain 2000-2020..........65
Liite 2: Vähittäiskaupat 2015-2020...........66
Liite 3: Vähittäiskaupan arvo ja määrä 2000-2020..........71
Liite 4: Alueosuuskaupat 2016-2020...........72
Liite 5: S-kaupat 1990-2020..........79
Liite 6: K-kaupat 2000-2020..........82
Liite 7: Kesko 1990-2020..........88
Liite 8: Stockmann 2000–2020..........90
Liite 9: Suomen Lähikauppa 2000-2015...........91
Liite 10: KAUPAN YRITYKSET 2020..........92
Kaupan yritysten liiketulokset 2020...........114
Tietolähteet.........117